Podwójne opodatkowanie spółki z o. o. - czym jest?

Prawo spółek

08.11.2024

3 minuty czytania

smartfon

Podwójne opodatkowanie spółka z o.o. - czym jest?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością płaci podatek dochodowy CIT. W przypadku spółek nieprzekraczających określonego pułapu przychodów stawka podatku wynosi 9%, natomiast w przypadku zysków kapitałowych i spółek, które przekraczają limit przychodów stawka podatku wynosi 19%. Należy mieć świadomość, że przekroczenie progu przychodów powoduje opodatkowanie stawką 19% zysków za cały rok, a nie tylko kwotę nadwyżki w danym roku. Szerzej na ten temat: Jakie podatki płaci spółka z o.o.

Gdy wspólnicy spółki z o.o. podejmą uchwałę na zgromadzeniu wspólników o wypłacie dywidendy za dany rok obrotowy, to z reguły kwota dywidendy opodatkowana jest stawką 19%. Spółka raz zapłaciła podatek CIT, do podziału pomiędzy wspólników pozostała kwota po odliczeniu CIT. Następnie przy wypłacie dywidendy jest ona opodatkowana podatkiem od dywidendy. Na tym właśnie polega podwójne opodatkowanie, gdyż kwota dywidendy nie jest kosztem spółki, a zatem nie zmniejsza podstawy do opodatkowania CIT. Podatek płaci najpierw spółka, a potem jej wspólnicy.

Gdy zysk w spółce realizowany jest za pomocą wypłat, które stanowią koszt spółki, nie występuje dotkliwe podwójne opodatkowanie spółki. Z taką sytuacją mamy do czynienia, przykładowo z wynagrodzeniem członka zarządu, umową zlecenia, o dzieło, obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych, czy też umową o pracę (nie jest to jednak najkorzystniejsza forma realizacji zysku).

Oprócz kwestii podwójnego opodatkowania, w przypadku jednoosobowych spółek z o.o., w których 100% udziałów posiada osoba fizyczna, występuje konieczność zapłaty składek ZUS na podobnych zasadach jak w jednoosobowej działalności gospodarczej. Składki takie opłaca wspólnik, a nie spółka. Szerzej: Spółka z o.o. a opłacanie składek ZUS.

Spółka z o.o. podwójne opodatkowanie - czy da się unikąć?

Jak wspomniano wyżej, wspólnicy nie są skazani na podwójne opodatkowanie zysku spółki. Optymalizację w tym zakresie należy jednak przeprowadzić racjonalnie (tak, aby wszelkie ruchy były uzasadnione ekonomicznie) i zgodnie z prawem. Wielu ze wspólników wykonuje w spółce określone zadania, funkcje czy czynności, za które powinni otrzymywać wynagrodzenie. W większości przypadków kwota tego wynagrodzenia stanowi koszt spółki, a zatem wyłącza podwójne opodatkowanie.

Wypłacane wynagrodzenie za sprawowanie określonych funkcji w spółce czy wykonywanie czynności powinno mieć charakter rynkowy, a to oznacza, że taką kwotę otrzymałaby osoba zupełnie obca dla spółki. Jeśli jest ono zaniżone, to w niektórych przypadkach urząd skarbowy mógłby twierdzić, że spółka osiąga oszczędność z tego tytułu, którą należy opodatkować. Gdy natomiast jest za wysokie, to może zostać uznane za sztuczną i niedozwoloną optymalizację podatkową.

Wszelkie wypłaty ze spółki, które stanowią koszt jej działalności, winny być dokonywane tylko za rzeczywiście wykonywane czynności, czy też transakcje, które rzeczywiście miały miejsce i są uzasadnione działalnością prowadzoną przez spółkę. Przed podjęciem optymalizacji, można zadać sobie pytanie: czy spółka zamówiłaby taką usługę u zupełnie obcej osoby, czy jednak spokojnie mogłaby obyć się bez niej, a poniesiony wydatek jest nieracjonalny. Należy także pamiętać o tym, że działalność spółki nastawiona jest na zysk, zatem lepiej, gdy pozostają jej jakieś środki po poniesieniu kosztów na rzecz wspólników i spółka opłaca jakiś CIT.

Spółka z o.o. jak uniknąć podwójnego opodatkowania – sposoby

W każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musi funkcjonować zarząd spółki. W zarządzie zawsze zasiada co najmniej jeden członek. Członkowie zarządu mogą otrzymywać zapłatę za wykonywanie swoich obowiązków. Jedną z form tej zapłaty może być wynagrodzenie na podstawie powołania, które przyznaje zgromadzenie wspólników w drodze uchwały. Ten organ uchwałą również ustala jego wysokość. Wynagrodzenie to jest opodatkowane według skali (zasady ogólne) 12% i 32%, obciążone jest składką zdrowotną, występuje kwota wolna od podatku, natomiast nie zachodzi obowiązek odprowadzenia składek społecznych na ZUS.

Inną metodą uniknięcia podwójnego opodatkowania przez spółkę stanowi wypłata wynagrodzenia na podstawie zlecenia, które wypada korzystnie, gdy zleceniodawcę zatrudniono gdzieś indziej na umowie o pracę i otrzymuje co najmniej wynagrodzenie minimalne. Od takiego zlecenia nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak, planowana jest niekorzystna zmiana w tym zakresie i oskładkowanie umów zleceń. Szczególnie korzystnie wypada umowa zlecenia z osobą studiującą do 26 roku życia, ponieważ nie jest ozusowana, a nawet zwolniona do pewnej kwoty z podatku (de facto brutto = netto).

Gdy zachodzą ku temu warunki wspólnik może zawrzeć umowę o dzieło ze spółką. Nie jest ona ozusowana, dodatkowo może wypadać szczególnie korzystnie w przypadku autorskich kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak pamiętać, że w wyniku tej umowy musi zaistnieć dzieło, nie można jej stosować do czynności, które raczej stanowią zlecenie. Szerzej: Co może być dziełem?

Inną metodą wypłaty pieniędzy ze spółki z o.o. jest wynagrodzenie związane z realizacją obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Wynagrodzenie to nie jest ozusowane. Można korzystać z kwoty wolnej od podatku. Warunkiem ustanowienia takiego obowiązku jest zawarcie odpowiednich zapisów w umowie spółki. Świadczenie nie może być ciągłe, lecz powtarzające się. Coraz częściej jednak, ten sposób wypłaty zysku bywa kwestionowany przez organy państwowe i przed jego zastosowaniem należy odpowiednio zastanowić się czy nie ma innego lepszego. Szerzej na temat: obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Szerzej na temat unikania podwójnego opodatkowania: wypłacanie pieniędzy ze spółki

Podwójne opodatkowanie spółki a ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna niestety nie pozwala na unikanie podwójnego opodatkowania w zakresie w jakim związane jest ono z wypłatą dywidendy z polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ulga abolicyjna nie dotyczy sytuacji, w której polski rezydent podatkowy osiąga dochody z polskiej sp. z o.o. Natomiast mogłaby mieć zastosowanie np. w przypadku, gdy polski rezydent podatkowy osiąga za granicą dochody ze spółki zagranicznej. Nie dotyczy rezydentów innych krajów niż Polska.

Generalnie, ulga abolicyjna polega na możliwości odliczenia podatku zapłaconego od zagranicznych dochodów, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. Dotyczy dochodów m.in. osiąganych z umowy o pracę, działalności gospodarczej, działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej, stosunku służbowego, działalności wykonywanej osobiście.

Polska zawarła z licznymi państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zagraniczne dochody nie muszą być zwolnione na ich podstawie od podatku, wtedy może mieć zastosowanie metoda proporcjonalnego rozliczenia, która oznacza, że co do zasady dochód opodatkowany jest w Polsce, ale podatnik może odliczyć podatek zapłacony za granicą, jednak tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty w obcym państwie.

Przepisy przewidują limity odliczenia w zakresie pewnych dochodów, które oznaczają, że można odliczyć podatek do określonej kwoty.

Generalnie ulgę abolicyjną oblicza się w taki sposób, że najpierw oblicza się kwotę podatku przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, a następnie odejmuje się kwotę podatku obliczonego zgodnie z metodą wyłączenia z progresją.

Na koniec warto podkreślić, że ulga abolicyjna nie ma zastosowania do dochodów podlegających rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody rozliczenia z progresją.

Szerzej na temat ulgi abolicyjnej.

Rejestracja Spółki

Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją spółki z o.o. zapoznaj się z naszą ofertą.

Zapraszamy do współpracy!

Rozwiązania uwzględniające specyfikę prowadzonej działalności w zgodności z prawem.

Powiązane artykuły

Praktyczne informacje o prowadzeniu spółek oraz zmianach w przepisach prawa dotyczących rachunkowości, podatków i przedsiębiorstw.

Bądź na bieżąco, czytaj naszego bloga.

Praktyczne informacje o prowadzeniu spółek oraz zmianach w przepisach prawa dotyczących rachunkowości, podatków i przedsiębiorstw.

Interesują Cię nasze wpisy?

WSZYSTKIE WPISY

Księgowość Warszawa KDS Sp. z o.o.

NIP: 527 273 76 97
REGON: 36163581300000
KRS: 0000560030
Kapitał zakładowy: 50 000 zł

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS

Roma Office Center, ul. Nowogrodzka 47 A
00-695 Warszawa
piętro 4
Tel.: 22 102 29 61

biuro@ksiegowosc-dla-spolek.pl

© Copyright: ksiegowosc-dla-spolek.pl

Projekt i wdrożenie Webalize