Postanowiliśmy specjalizować się w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, raczej nie obsługujemy jednoosobowych działalności gospodarczych. To wszystko po to, aby móc jak najbardziej rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności w jednej dziedzinie.
Lepiej być ekspertem na jednym polu, niż średniakiem na wielu.
Nasze usługi księgowości dla spółek dedykowane są dla przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółki kapitałowej, szczególnym przedmiotem naszego zainteresowania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Księgowość spółek zdecydowanie różni się od usług przeznaczonych dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Niektórzy uważają ją za odrębny dział, który powinien być nazywany rachunkowością. Dlatego postanowiliśmy skupić się na rachunkowości i działać jako firma wyspecjalizowana w obsłudze księgowej spółek.
Spółki kapitałowe nie mają wyboru formy prowadzenia dokumentacji księgowej, musi to być zawsze pełna księgowość.
Ofertę dobrej księgowości spółek można znaleźć wszędzie: w Internecie, z polecenia znajomych czy rodziny. Najważniejsze jednak, aby dokonać odpowiedniego, świadomego wyboru, gdyż błędy w pełnej księgowości sp. z o.o. są dotkliwe, a koszty ich naprawienia niekiedy wiążą się z niemałymi kwotami.
Wybierając biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze księgowej spółek przede wszystkim należy kierować się posiadaną wiedzą i doświadczeniem biura i księgowych. Pełna księgowość bardzo różni się od dokumentacji prowadzonej dla jednoosobowej gospodarczej i nawet najlepsza księgowa obsługująca KPiR nie zawsze potrafi świadczyć usługi dla spółki, której dotyczą przepisy ustawy o CIT (a nie PIT), a poza tym księgowania odbywają się na oddzielne konta, co nie występuje w przypadku KPiR.
Dobrym wyborem jest biuro posiadające ugruntowaną pozycję na rynku, które istnieje już od kilku lat. Daje ono większą rękojmię tego, że będzie dalej funkcjonowało i wspierało przedsiębiorców. Nawet najlepsza księgowa pracująca do tej pory wyłącznie jako podwykonawca B2B lub pracownik, nie zawsze posiada zdolności biznesowe do samodzielnego prowadzenia swojej własnej firmy – biura rachunkowego, w którym musi m.in.: odpowiednio oszacować nie tylko realne przychody, lecz także ponoszone koszty, radzić sobie z problemami zarządczymi, w tym dotyczącymi kierowania zespołem, trudnościami w zakresie doboru odpowiedniego personelu, wypłacalności i pozyskiwania klientów, wprowadzenia procedur działania, doboru narzędzi informatycznych, przetwarzania danych osobowych itp.
Równie ważne jest wysokie i wszechstronne ubezpieczenie OC wzmacniające bezpieczeństwo Klientów. Pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego nie stanowi odpowiedniej ochrony, biuro powinno wykupić o wiele droższe ubezpieczenia dodatkowe. Oprócz tego, warto zapoznać się ze wzorem umowy o świadczenie usług księgowych, pod kątem czy nie występują w nim postanowienia zbytnio i bez uzasadnionej przyczyny ograniczające odpowiedzialność biura rachunkowego (np. do sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie – skutkujące de facto wyłączeniem odpowiedzialności odszkodowawczej).
Jeśli przedsiębiorca ma taką możliwość, to powinien zweryfikować czy biuro rachunkowe posiada odpowiednie środki do świadczenia usług. Gdy jest prowadzone w formie spółki kapitałowej lub komandytowej na pełnej księgowości, istnieje możliwość zapoznania się z jego sprawozdaniem finansowym, co pozwoli sprawdzić czy jego przychody i koszty odpowiadają deklarowanemu rozmiarowi działalności.
W dobie KSeF, niewątpliwą zaletą biura jest możliwość udostępnienia klientom rozwiązań pozwalających na generowanie faktur i ich wysyłanie do KSeF, a także pobieranie stamtąd dokumentów kosztowych, ich odczytanie, a następnie przekazanie do księgowości. Bardzo dobre rozwiązanie w tym zakresie oferuje Saldeo Smart. Pakiet ten umożliwia również przechowywanie i przekazywanie online do biura, dokumentacji wytworzonej poza KSeF.
Istotny atut biura rachunkowego obsługującego spółki z o.o. stanowi także współpraca z adwokatami i radcami prawnymi, którzy specjalizują się w prawie handlowym. Księgowanie spółki wymaga niewątpliwie wiedzy prawnej np. w zakresie skutków uchwał zgromadzenia wspólników czy zarządu, o wiele lepszym jej dostarczycielem dla księgowej jest doświadczony prawnik, niż wpisy blogowe w Internecie, które nie zawsze są aktualne, a czasem wprowadzające w błąd lub zawierające nie do końca prawdziwe informacje.
Pełna księgowość spółek obejmuje dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald ksiąg pomocniczych, wykaz składowników aktywów i pasywów. W przypadku podatników VAT należy prowadzić także rejestr VAT.
Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialność przedsiębiorca musi wybrać pełną księgowość, w tym zakresie nie ma innego wyboru, ponieważ obowiązują go przepisy ustawy o rachunkowości co do formy prowadzenia dokumentacji podatkowej.
Spółkę z o.o. warto założyć nie tylko po to, żeby chronić swój majątek osobisty w przypadku niepowodzenia biznesowego, czy też skutecznie rozdzielić finanse osobiste od firmowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia bezproblemową sprzedaż biznesu, przekazanie go dzieciom, przyjęcie nowych wspólników, czy też inwestorów. Jest świetną formą do rozwoju prowadzonego biznesu i daje większy prestiż niż jednoosobowa działalność gospodarcza.
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej, spółki akcyjnej oraz komandytowej, której wspólnikiem jest spółka kapitałowa istnieje obowiązek prowadzenia pełnej księgowości bez względu na wysokość przychodów, obrotów i kosztów ponoszonych przez spółkę.
Koszt księgowości spółki z o.o. zależy od wielu czynników w m.in. od formy prawnej i rodzaju prowadzonej działalności, jej miejsca (czy tylko na terenie Polski, czy też za granicą), stopnia skomplikowania dokonywanych transakcji, występowania proporcji VAT, stosowania metody kasowej, wysokości obrotów i związanego z tym ryzyka, występowania faktur VAT marża, a także oczywiście od liczby dokumentów.
Wielu naszych Klientów obsługujemy już od wielu lat, począwszy od samej rejestracji spółki z o.o., przy obopólnym zadowoleniu ze współpracy.
Zobacz wszystkie opinie naszych klientówKsięgowość Warszawa KDS Sp. z o.o.
NIP: 527 273 76 97
REGON: 36163581300000
KRS: 0000560030
Kapitał zakładowy: 50 000 zł
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS
Roma Office Center, ul. Nowogrodzka 47 A
00-695 Warszawa
piętro 4
Tel.: 22 102 29 61
© Copyright: ksiegowosc-dla-spolek.pl
Projekt i wdrożenie Webalize