Poszukujesz usług księgowości dla spółki z o.o.? Dowiedz się, jak znaleźć profesjonalne wsparcie, jakie są jej koszty oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze. Zapraszamy!
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest prowadzić księgi handlowe (pełna księgowość), nie może wybrać innej formy prowadzenia dokumentacji.
Zobacz jak możemy Ci pomócWymóg taki istnieje od momentu pierwszego zdarzenia gospodarczego, którym bardzo często jest wniesienie wkładów na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym. Okoliczność tą dokumentuje pozaksięgowo oświadczenie o wniesieniu wkładów na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym, które składa zarząd do KRS, a informacje zawarte w księgach powinny być z nim spójne.
Okoliczność tą dokumentuje pozaksięgowo oświadczenie o wniesieniu wkładów na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym, które składa zarząd do KRS, a informacje zawarte w księgach powinny być z nim spójne.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości powstaje bez względu na wysokość obrotów spółki, czy ma przychody, czy też same koszty. W wielu przypadkach istnienie także, gdy spółka jest zawieszona.
Księgowość spółki z o.o. zdecydowanie różni się od KPiR dla jednoosobowych działalności gospodarczych, stąd postulat praktyków, że należałoby przyjąć odmienną nazwę tj. rachunkowość.
Księgowość dla spółki. z o.o.
Rozpoczynając poszukiwania usług księgowych dla spółki trzeba mieć na uwadze, że ewentualny zły wybór w tym zakresie może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, więc przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić.
Oferty księgowości dla spółki z o.o. można szukać praktycznie wszędzie, m.in.:
w internecie,
z polecenia znajomych czy rodziny.
Jednakże, zawsze należy mieć na uwadze, że ktoś może polecać nam - nawet jak w najlepszej wierze – usługi księgowe, które nie spełniają odpowiednich standardów. Polecający niekoniecznie wie, że sam nie posiada odpowiedniej wiedzy odnośnie rachunkowości i dlatego lepiej, gdyby powstrzymał się od udzielenia rekomendacji.
Wobec tego, wybierając ofertę usług księgowych należy kierować się zawsze określonymi racjonalnymi przesłankami, a nie tylko zaufaniem do osoby rekomendującej.
Jakimi kryteriami się kierować?
Poszukiwanie księgowej to bardzo odpowiedzialne zadanie i należy trochę do niego przyłożyć się. Dla przedsiębiorcy nie jest to łatwe, gdyż nie posiada specjalistycznej wiedzy z tej dziedziny.
Doświadczenie i wiedza
Najbardziej oczywistym kryterium przy wyborze biura rachunkowego wydaje się doświadczenie i wiedza. W zakresie doświadczenia można pozyskać informację, kiedy biuro powstało oraz od jakiego czasu świadczy usługi księgowe dla spółki z o.o. Odnośnie wiedzy, zadanie jej weryfikacji jest niewątpliwie utrudnione.
Sprawozdanie finansowe
Łatwiej zweryfikować spółkę z o.o., pobierając jej sprawozdania finansowe z KRS. Roczna kwota przychodów pozwoli określić rozmiar działalności, o ile spółka zajmuje się tylko świadczeniem usług księgowych. Suma kosztów może pośrednio wskazać, czy biuro posiada odpowiednią infrastrukturę.
Umowa świadczenia uslug
Dokładnej analizy wymaga również umowa o świadczenie usług księgowych dla spółki z o.o. oraz OWU, regulaminy świadczenia usług, jeśli dane biuro posługuje się nimi. Szczególnej uwadze należy poddać nie tylko zapisy o zakresie świadczonych usług, lecz także te dotyczące ograniczeń odpowiedzialności biura rachunkowego. Niektóre tego typu postanowienia wręcz wyłączają odpowiedzialność np. takie, jak jej ograniczenie tylko do winy umyślnej.
Czas istnienia
Sam czas istnienia biura również niekoniecznie będzie miarodajny, ponieważ niektóre księgowe prowadzą swoje działalności gospodarcze jako podwykonawcy biur rachunkowych, zamiast umowy o pracę. W CEiDG będzie figurowała tylko informacja, że określona firma działa od pewnej liczby lat.
Ubezpieczenie OC
Kolejną istotną kwestią jest ubezpieczenie OC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni należycie klientów biura, aby zapewnić odpowiednią ochronę konieczne jest ubezpieczenie OC z zakresu doradztwa podatkowego, pod którym to pojęciem rozumie się również wysyłkę deklaracji podatkowych, co bywa często zaskakujące. Oczywiście, dodatkowe ubezpieczenia OC mogą być ponad 10 krotnie droższe niż obowiązkowe, z uwagi na to, że jako jedyne chronią.
Pełna księgowość spółki z o.o. obejmuje prowadzenie dokumentów takich jak:
Dziennik
Księga główna
Księga pomocnicza
Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej
Salda ksiąg pomocniczych
Wykaz składowników aktywów i pasywów
Jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem podatku VAT, to również prowadzenie rejestru VAT.
Z usługami księgowymi dla spółki często powiązana jest również obsługa kadrowo – płacowa, z którą mamy do czynienia chociażby w przypadku wypłaty wynagrodzenia członka zarządu, od którego spółka musi pobrać podatek PIT i złożyć odpowiednie deklaracje do urzędu skarbowego. Obejmuje ona również kwestie związane z zatrudnianiem pracowników w spółce, zleceniobiorców, czy też osoby wykonujące swoje zadanie na podstawie umowy o dzieło. Przed zatrudnieniem kogoś na podstawie umowie o pracę należy przeprowadzić szkolenia bph, wykonać badania lekarskie, przygotować odpowiednie formularze, o czym poinformuje dział kadrowo-płacowy.
Koszty księgowości spółki z o.o. jest wyższy niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Głównym kosztem biura rachunkowego obsługującego spółki są pensje pracowników, a przynajmniej powinny być w dobrze działającym biurze. Cena księgowości zależy zatem w znacznej od mierze od tego jak dużo biuro płaci pracownikom oraz od ilości czasu przeznaczanego dla danego Klienta. Wpływ na nią oczywiście ma też stopień ponoszonego ryzyka w związku z obsługą danego przedsiębiorcy.
Oczywistym jest, że przedsiębiorca poszukując usług księgowych bierze też pod uwagę cenę, gdyż wszelkie wydatki powinny być racjonalne. Jednak kryterium ceny nie powinny być jedyne i dominujące, gdyż może poskutkować wyborem biura, które zatrudnia osoby bez odpowiednich kompetencji lub, w którym proces księgowania przebiega bez należytej staranności (np. pracownicy nie sprawdzają dokonanych księgowań, nie weryfikują dokumentów).
Nawet najlepsze systemy automatyzacji księgowań powinny być kontrolowane przez człowieka, a zaniechanie tego może obniżać cenę usług, lecz równocześnie podnosić ryzyko ponoszone przez Klienta.
Dlaczego warto postawić na specjalistów
Księgowość spółki z o.o. zdecydowanie różni się od KPiR dla jednoosobowej działalności gospodarczej, nie wspominając już o ryczałcie. Pełna księgowość oznacza księgowanie na określonych kontach, inaczej niż w przypadku KPiR, wiąże się również z obowiązkiem sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, które składa się do KRS.
Przedsiębiorca powinien liczyć się z tym, że w podatkach następują liczne zmiany, więc jeśli nauczył się sam księgować jakiś rodzaj dokumentów, to nie zawsze będzie to robił dobrze. Szkolenia z księgowości wymagają dużej systematyczności, poświęcenia odpowiedniego czasu, bieżącego śledzenia przepisów i ponoszenia nakładów finansowych na kursy.
Wobec tego, jeśli ktoś nie posiada wiedzy specjalistycznej nie powinien prowadzić jej samemu.
Wielu naszych Klientów obsługujemy już od wielu lat, począwszy od samej rejestracji spółki z o.o., przy obopólnym zadowoleniu ze współpracy.
Zobacz wszystkie opinie naszych klientówKsięgowość Warszawa KDS Sp. z o.o.
NIP: 527 273 76 97
REGON: 36163581300000
KRS: 0000560030
Kapitał zakładowy: 50 000 zł
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS
Roma Office Center, ul. Nowogrodzka 47 A
00-695 Warszawa
piętro 4
Tel.: 22 102 29 61
© Copyright: ksiegowosc-dla-spolek.pl
Projekt i wdrożenie Webalize