Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. - kiedy warto?
Główną zaleta takiego przekształcenia jest ograniczenie odpowiedzialności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem obecnym, jak i przyszłym. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach przepisy prawa przewidują odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, nawet, gdy nikt nie ponosił najmniejszej winy. Spółka z o.o. chroni w tym zakresie majątek wspólników, a członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności, jeśli w terminie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Szerzej: W jakiej formie prowadzić biznes?
Spółka z o.o. szczególnie korzystna jest w przypadku, gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników. Za szkody wyrządzone przez pracownika odpowiada pracodawca, który co do zasady może dochodzić od niego odszkodowania tylko do wysokości trzech miesięcznych pensji. Fantazja, lekkomyślność i niedbalstwo niektórych pracowników nie zna granic, ale niestety może wyrządzić szkodę, którą musi pokryć pracodawca.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nadaje się do akumulacji kapitału, zwłaszcza taka, która może płacić podatek CIT w wysokości 9%. W przypadku jdg koszty takiego przedsięwzięcia mogą być o wiele większe, abstrahując nawet od tego, że stawki podatku dochodowego są wyższe, dojdzie z pewnością składka zdrowotna, a niekiedy także danina solidarnościowa. Szerzej: Jakie podatki płaci spóła z o.o.?
Spółka z o.o. może być także korzystniejsza pod względem obciążeń publicznoprawnych, zwłaszcza gdy przedsiębiorca na jednoosobowej działalności gospodarczej musiałby płacić daninę solidarnościową, w takiej sytuacji nawet wypłata dywidendy będzie korzystniejsza podatkowo w spółce, która płaci CIT 9%.
Jeśli przedsiębiorca planuje pozyskać wspólników, to spółka z o.o. jest do tego idealnym narzędziem. Nigdy nie wiadomo, jak wspólnik zachowa się w przyszłości, a z pewnością lepiej, żeby wszelkie negatywne konsekwencje działalności wspólnika nie odbiły się na prywatnym majątku drugiego wspólnika.
Gdy planowane jest, aby działalność gospodarcza była finansowana z kredytu, wtedy lepiej założyć spółkę i postarać się, żeby to ona była kredytobiorcą, co uchroni przedsiębiorcę, jeśli kredyt pozostałby niespłacony.
Spółka z o.o. jest bardzo dobrą formą prowadzenia biznesu przy planowej jego sprzedaży. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej sprzedaż przedsiębiorstwa wiąże się z odpowiedzialnością nabywcy za powstałe wcześnie zobowiązania. W odniesieniu do spółki kupujący ryzykuje kwotą wydaną na zakup udziałów. W zakresie aspektów formalnych również o wiele prostsza jest sprzedaż biznesu w spółce z o.o., gdyż dla swojej skuteczności wymaga tylko przeniesienia udziałów w spółce na nabywcę.
Kto może przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o? – warunki
Co do zasady każdy może zamienić jednoosobową działalność na spółkę. W tym zakresie są jednak przewidziane pewne wyjątki w przepisach prawa, które przewidują, że dana działalność nie może być prowadzona w formie spółki kapitałowej np. dotyczy to kancelarii adwokackiej. Wtedy przejście z działalności gospodarczej na spółkę stanowi naruszenie prawa.
Również przedsiębiorca znajdujący się w upadłości nie może dokonać przekształcenia w spółkę z o.o., w klasycznym rozumieniu tego pojęcia.
Osoby skazane prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa nie mogą sprawować funkcji członka zarządu w spółce z o.o., ograniczenie to nie dotyczy posiadania statusu wspólnika.
W zakresie warunków przekształcenia jdg w spółkę z o.o. należy generalnie wyróżnić dwie sytuacje: pierwszą, gdy procedura przekształcenia przebiega zgodnie z przepisami art. 584(1) – 584(13) kodeksu spółek handlowych oraz drugą, w której powstaje nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Pierwsza procedura jest o wiele bardziej kosztowna, skomplikowana prawnie i posiada bardzo istotną wadę. Przedsiębiorca oraz spółka będą odpowiadali za zobowiązania powstałe przed dniem przekształcenia przez 3 lata, liczone od dnia przekształcenia. Zaletą jest jednak to, że spółce będą przysługiwały te koncesje, licencje i zezwolenie, które posiadała jednoosobowa działalność gospodarcza.
Jeżeli przekształcenie przebiega według warunków kodeksu spółek handlowych (pierwsza procedura), to przedsiębiorca będzie zobowiązany do: sporządzenia planu przekształcenia z załącznikami i opinią biegłego rewidenta, złożenia oświadczenia o przekształceniu, powołania zarządu spółki z o.o., zawarcia umowy spółki, dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz wykreślenia swojej działalności z CEIDG.
Jak wygląda procedura przekształceniowa?
Przebieg procedury przekształcenia zależy od tego, czy następuje ona na podstawie przepisów art. 584(1) – 584(13) kodeksu spółek handlowych, czy też powstanie zupełnie nowa spółka z o.o.
W tym pierwszym przypadku nie będzie miał niestety zastosowania bardzo dobry, stosunkowo tani i szybki proces rejestracji spółki przez Internet, lecz konieczny będzie udział notariusza, a wnioski do KRS będą musiały być składane przez Portal Rejestrów Sądowych (PRS).
Formy aktu notarialnego wymaga plan przekształcenia, który musi zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przekształcanej działalności gospodarczej na określony dzień. Do niego należy dołączyć projekt oświadczenia o przekształceniu, aktu założycielskiego spółki z o.o. wycenę składników majątku a także sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia.
Plan przekształcenia będzie poddany badaniu biegłego rewidenta, którego wyznacza KRS na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca musi aktywnie współpracować z biegłem rewidentem i na jego żądanie przedstawiać dokumenty oraz udzielać wszelkich wyjaśnień.
Przepisy prawa regulują również treść oświadczenia o przekształceniu, które również musi mieć formę aktu notarialnego. Takie oświadczenie musi zawierać m.in.: określenie formy prawnej, w którą będzie przekształcana działalność gospodarcza, wskazanie sumy kapitału zakładowego dane członków zarządu spółki z o.o.
Gdy zostaną skompletowane dokumenty i wypełnione wszelkie inne wymogi, sąd rejestrowy wpisze spółkę z o.o. do KRS, a działalność gospodarcza musi zostać wykreślona z CEIDG.
O wiele łatwiejszy, szybszy i tańszy jest sposób, w którym zostanie zarejestrowana nowa, „czysta” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Proces rejestracji takiej spółki z o.o. może nastąpić przez system S24, co potem ułatwi prowadzenie spółki online, a także obniży koszty.
Gdy powstanie nowa spółka, można przenosić na nią majątek z działalności gospodarczej np. w drodze umowy sprzedaży, a także podpisywać umowy z klientami. W takiej sytuacji, od samego początku udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Szerzej na temat: rejestracji spółki z o.o.
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. koszty
Jako już wcześniej wspomniano koszty przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. zależą w głównej mierze od wyboru procedury, w której ten proces zostanie przeprowadzony.
Niewątpliwie o wiele droższa jest metoda w oparciu o przepisy art. art. 584(1) – 584(13) kodeksu spółek handlowych, gdyż trzeba będzie pokryć nie tylko koszty aktu notarialnych, które obejmują nie tylko plan przekształcenia przedsiębiorcy i o świadczenie o przekształceniu, lecz także samą umowę spółki. Znacznym kosztem będzie również opinia biegłego rewidenta, którego wynagrodzenie zaczyna się od kilku tysięcy złotych do grubo ponad 10 000 zł.
Do tych wydatków dojdą jeszcze koszty obsługi prawnej, a także sporządzenia sprawozdania finansowego na potrzeby przekształcenia.
Niewątpliwe tańszą metodą jest rejestracja nowej spółki z o.o. Jeśli następuje ona przez system S24, to opłata sądowa wraz z ogłoszeniem w MSiG wynosi 350 zł. Proces przebiega bez dokumentów w formie aktu notarialnego, a zatem nie trzeba ponosić kosztów notariusza. Dodatkowo nie jest wymagany udział biegłego rewidenta, ani konieczność sporządzania sprawozdania finansowego.
Rejestracja spółek w ten sposób niewątpliwie jest korzystna pod względem finansowym, a czasami może nastąpić bez opłat za usługi prawne np. pod warunkiem zamówienia usług księgowych dla nowej spółki z o.o.
Przekształcenie jdg w spółkę – skutki
Skutki przekształcenia będą w głównej mierze zależałby od sposobu przeprowadzenia tego procesu. Jeżeli następuje on na podstawie art. art. 584(1) – 584(13) kodeksu spółek handlowych to spółce z o.o. będą przysługiwały wszelkie prawa i obowiązki jakie miał przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Co do zasady pozostaną w mocy wszelkie koncesje, ulgi zezwolenia, które były nabyte przed przekształcenie, jeśli przepisy prawa lub decyzje administracyjne nie stanowią inaczej.
Po przeprowadzonym procesie przekształcenia jdg w spółkę z o.o., w KRS będzie wpisana spółka z o.o., a przedsiębiorca jednoosobowy wykreślony w CEIDG. Przedsiębiorca ten (udziałowiec w sp. z o.o.) będzie odpowiadał solidarnie ze spółką (powstałą w procesie przekształcenia) za zobowiązania powstałe przed dniem przekształcenia. Taka odpowiedzialność trwa przez 3 lata.
Natomiast, gdy powstała nowa, „czysta” spółka z o.o., nie jest ona obciążona żadnymi długami ani zobowiązaniami z poprzedniej działalności, również z automatu nie przechodzą koncesje, licencje zezwolenia. Przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jeśli ta spółka zakupiła coś od działalności gospodarczej, to staje się to jej kosztem, a po stronie przedsiębiorcy może powstać przychód. Przedsiębiorca może pozostawić swoją indywidualną działalność gospodarczą, jak również złożyć wniosek o jej wykreślenie z CEIDG.
O czym jeszcze warto pamiętać przekształcając działalność w spółkę?
Zmiana jednoosobowej działalności na spółkę z o.o. nie spowoduje braku konieczności zapłaty składek na ZUS, jeśli w nowopowstałej spółce wspólnik będzie posiadał 100% udziałów, w takiej sytuacji zostanie potraktowany jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Aby temu zapobiec wystarczy znaleźć wspólnika do udziałów w kapitale zakładowym.
Oprócz tej kwestii, warto pamiętać, o tym, że spółka z o.o. funkcjonuje inaczej niż jdg, posiada odrębny od wspólników majątek, a wszelkie przysporzenia na jej rzecz i wypłaty z niej muszą mieć podstawę prawną np. umowa pożyczki, wynagrodzenie członka zarządu, dywidenda.
Spółka z o.o. musi co roku sporządzać sprawozdanie finansowe i składać je do KRS. Księgowość spółki z o.o. jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, a zatem usługi biura rachunkowego będą droższe.
Warto także mieć na uwadze tryb zawierania umów pomiędzy spółką a członkiem zarządu. W przypadku, gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu wszelkie umowy pomiędzy nim a spółką (np. umowa najmu, pożyczki) wymagają formy aktu notarialnego, to też jest powód, dla którego lepiej nie posiadać 100% udziałów w kapitale zakładowym. W innej sytuacji, umowy pomiędzy spółką a członkiem zarządu wymagają uchwały zgromadzenia wspólników i ustanowienia pełnomocnika spółki, który w jej imieniu taką umowę z członkiem zarządu zawrze.
Wypłata pieniędzy w spółce z o.o. może być podwójnie opodatkowana np. w przypadku dywidendy. Podwójne opodatkowanie nie dotyczy np. wynagrodzenia członka zarządu z tytułu powołania, wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne, z umowy o dzieło, ponieważ te kwoty stanowią koszt spółki.
Szerzej na temat zasad działania spółki z o.o.: O czym pamiętać prowadząc spółkę z o.o.?